Travel

Paris’te Fuar Zamanı

4 Mins read

Paris’te 7-10 Eylül 2018 tarihlerinde düzenlenen Who’s Next fuarı sırasında konakladığım Les Suites De Vanves, fuar alanına olan yakınlığı ve konforlu ortamı ile güzel bir hafta geçirmemi sağladı.

Büyük valizler ile gittiğimden mümkün olduğunca fuar alanına yakın konaklamaya çalışıyorum, genellikle marka otelleri tercih edip fazla riske girmiyordum ancak booking.com üzerinden bu oteli gördüğümde çok hoşuma gitti, yakın olması da cabası idi. Tek sorun iki katlı binada asansörün olmaması idi. Büyük valizi zaten fuar alanına götürdüğümden bir şekilde çözeceğimi düşünerek bu güzel otelden oda tutmuştum.

İstanbul’dan Paris’e gelirken Lufthansa ile uçuyorum çünkü aynı mesafeyi THY neredeyse 2.5 katına satıyor bu da masraflarımı fazlası ile artırıyor. Aradaki fark ile konaklama sorunumu çözüyorum. Lufthansa ile Frankfurt aktarmalı uçuşum toplam 6 saat sürdü. Charles de Gaulle havalimanından otele giderken Paris Dolmuşu’nu kullandım, her zaman yaptığım gibi. Havalimanı ve otel/fuar alanı arası metro ile 3 aktarma gidilebildiğinden ya Uber ya da Paris Dolmuşu’nu tercih etmem gerekiyor. Dolmuş desek de artık tek yolcu transferi yapıyorlar eskisi gibi iki-üç yolcuyu farklı otellere bırakmıyorlar. Akşam trafiğine kalında havalimanından otele gelişim de yaklaşık 1 buçuk saat sürdü.

Otele gelince beni evsahibesi ve otelin de sahibi olan Bulgar bayan karşıladı. Valizi görünce o da şaşırdı doğal olarak ancak giriş katında mutfağın kapısına bırakarak valiz ile vedalaştım.

Otelin tüm kapıları dijital kilitler ile donatılmıştı; dış kapı, evin iç kapısı ve odanın kapısı olmak üzere üç ayrı şifre bir kağıtta elime sıkıştırıldı. İkinci girişte hepsini ezberlediğimden kağıt ile fazla da muhattap olmadım zaten.

Sabah kahvaltısı için 8’de sözleştikten sonra odamda dinlenmeye çekildim. Otel olarak geçse de aslında ara sokakta çok şirin bir Fransız evini çok güzel dekore ederek otel hizmeti vermeye başlamışlar. Odalar da evin odaları gibi ancak hepsinin içine lavabo, duş vs eklenmiş. Kaldığım oda sanırım evin en büüyk odası idi, yatak odasının haricinde bir de oturma odası vardı. Çok zevkli döşenmiş, ince detaylar ile donatılmıştı.

Sabah olup uyanınca hemen kahvaltıya indim, kahvaltı da meşhur kruvasanların dev boyutlularından vardı, hem de ev yapımı.. her ne kadar glutensiz beslenmeye özen göstersem de bu gibi durumlarda nefsime yenik düşebiliyorum, bir hafta boyunca kahvaltılarda böyle güzel kruvasanları red etmek pek mümkün olmayacaktı.

Kahvaltı sonrasında IKEA’ya gitmem gerekiyordu, hemen yola koyuldum. Google Maps ile toplu ulaşımı kullanıp en yakın rota ile yola koyuldum. İlk önce tren+otobüs olarak rota oluşturdum ancak Google Maps’ın tren istasyonunun geçici bakıma alındığından haberi olmadığından altrnatif olarak tramvay kullanmam gerekti. Bunun için de yürüdüğüm bir kilometreye yarım kilometrecik daha eklendi. Tramvaya ilk duraktan bindiğim için oturabildim ve 13 durak giderek otobüs seçeneğini de devre dışı bıraktım. Bazen bir durak için otobüs verse de o mesafeyi yürürüm diyerek yoluma devam ediyorum, yine öyle oldu ve bir durak mesafesince yürüdüm. Dönüşte ellerim dolu bu mesafeyi yürüyemeyeceğimden etrafı tanıma şansımı kullandım.

Hava tahminleri Paris’de havanın açık olacağını belirtse de sabahtan beri inceden yağan yağmur haftanın geri kalanında serin geçme ihtimaline karşı kapşonlu bir kazak alma ihtiyacı doğurdu. IKEA’ya girmeden önce yolun karşısındaki alış veriş merkezini gözüme kestirdim, ince yağmurda 15 dakika daha yürüyerek kendimi içeri attım. Dövizdeki dalgalanmadan dolayı aradaki fark çok açık, üşümüycez diye kazık da yemeyelim fikri kafamdan gitmeden C&A mağazasına girdim, sağolsunlar hemen girişe 12€’dan 8€ düşmüş kapşonluları koyduklarından işimi çabuk hallettim. İnceden yağan yağmurun dinmesini mi beklesem, desem de fuar alanına da geç kalmamak için hemen IKEA’ya attım kendimi. IKEA deyince aklıma gelen devasa mekan algısı da Paris’de son buldu, tek katlı, market tarzı bir IKEA’dan alacaklarımı alıp hemen tramvaya binmek üzere durağa gittim.

Durakta yeniden rota oluşturunca tramvay+tren ile fuar alanının çok yakınına gidebileceğimi gördüm ancak valiz hala oteldeydi. Otele önce gidebilmek için sadece tramvay ile otelin yakınına gidiverdim. Tıkabasa dolu iki IKEA poşeti ile bir kilometre yürüyünce otelde biraz dinlenmem gerektiğini anladım.

Bir saatlik aradan sonra iki valiz, teke düşen IKEA poşeti ile yola koyuldum. 700 metrelik mesafeyi tıngır mıngır gittim. Fuar alanına geldiğimde öğleden sonra olmuştu bile, doğal olarak acıktım ve Carrefour’dan aldıklarımı bir çırpıda yedim bitirdim.

Akşama kadar, valizi boşalttım, ürünleri askılarına astım, ürün ve fiyat listelerimi güncelledim. Bütün işimi bitirince ürünleri poşetler ile kapatıp Carrefour’un yolunu tuttum. Fuar başladıktan sonra standı terk edemediğimden su, meyve, atıştırmalıkları önceden alıyorum. Hepsini toparlayıp otel geldiğimde saat de 8 olmuştu bile. Sabah erken kalkacağımdan hemen dinlenmeye başladım.

Fuar dört gün sürdüğünden diğer fuarlara göre biraz yorucu olabiliyor. Dört günün sonunda bir gün dinlendikten sonra geri dönüş yoluna çıkıyorum.

Ancak bu sefer dinlenme günümde Paris turu atmaya kalkışınca işler sarpa sardı. Otelden çıkıp Eyfel’e oradan da Şanzelize gideceğim diye 12 kilometre kadar yürümüşüm. Çok da geç olmadan otelime dönüp, valizlerimi topladım sabah 6.30’da dolmuş şoförü kapımda olacaktı. Erkenden yola çıktık ve Frankfurt aktarmalı İstanbul’a döndüm.

P

You may also like
FranceTravelVideo

Balard to Paris CDG Airport via T3a and RER-B

1 Mins read
I will take tram and train to get Paris Airport CDG, this is the cheapest way to get airport. My hotel was…
FranceVideo

Pure Sounds of Paris | January 2020

1 Mins read
Walking around Paris streets and travelling with metro lines just before the coronavirus hits the Europe. Started to walk from Saint Germain…
FranceVideo

Paris Metro and Streets 2020 | France | Paris Travel Guide

1 Mins read
Travelling with Paris Metro and walking in Paris Streets. Just before the corona virus hits Europe. While China struggling with virus many…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.